KONTAKTY
NOVINKY
Úvod » Kuchyňské vybavení » Brusné kameny a ocílky » Brusné kameny
BRUSNÉ KAMENY
Nože a to zejména z damaškové oceli které Vám nabízíme v našem obchodě www.dellinger.cz se vyznačují kvalitním ručním, či průmyslovým zpracováním a velmi dlouhou životností. Velmi důležitá pro udržení špičkového řezného výkonu nože je péče .Nože je nutné dle potřeby brousit a to nejlépe na brusných kamenech. Brusné kameny se vyrábí v mnoha provedeních a zrnitostech ( hrubostech ). Každý z nás nejčastěji používá nože kuchyňské, které vyžadují nejčastější péči - a to broušení. U dellinger.cz si vyberte z nabídky jak syntetických brusných kamenů tak i přírodních brusných kamenů, které Vám pomohou udržet Vaše nože stále ostré. Koupte si brusný kámen a uvidíte, že ostrý nůž je mnohem bezpečnější, než tupý nůž.
Výběr brusného kamene - rozdíly v použitých materiálech
V dnešní době se používají tři nejběžnější typy brusných kamenů. Jsou to olejové brusné kameny, vodní brusné kameny a diamantové brusné kameny. Každý z těchto brusných kamenů má své výhody, které mohou uživatelům pomoci dosáhnout jejich cílů a vysněného ostří.
A/ Olejové brusné kameny
Tyto brusné kameny jsou tradiční v západním světě a mnoho profesionálních brusičů i amatérů s nimi vyrostlo. Tyto kameny jsou vyrobeny z jednoho ze tří materiálů:
1/ Novaculite - také nazývaný arkansaský kámen, je mikrokrystalický až kryptokrystalický horninový typ, který se skládá z oxidu křemičitého ve formě chertu nebo pazourku. Těží se v Arkansasu, Oklahomě, Texasu, ale také jak v Japonsku a částech Středního východu. Jméno novaculite je odvozeno z latinského slova novacula, které znamená ostrý nůž, dýku nebo břitvu. Tyto přírodní kameny jsou rozděleny do různých tříd podle jejich tvrdosti a podle povrchu, který zanechají na broušeném ostří.
Nejměkčí z nich se jmenuje Washita – v dnešní době se již skoro nepoužívá. Dalším stupněm je tzv. Soft Arkansas, Hard Arkansas, Hard Black Arkansas a Hard Translucent Arkansas. Tyto přírodní brusné kameny se používají především jako obtahovací a leštící. Opotřebení těchto brusných kamenů je minimální a broušení oproti syntetickým brusným kamenům velmi pomalé. Přibližná zrnitost je 6000 – 8000. Hard Black Arkansas a Hard Translucent jsou vzácnější a jsou proto i dražší.
2/ Oxid hlinitý - brusné kameny z oxidu hlinitého jsou nyní velmi populární a mají dobrý brusný výkon. Tyto olejové brusné kameny se obecně třídí jako jemný, střední a hrubý. Tyto kameny jsou často hnědé nebo oranžové barvy. Ve srovnání s přírodními brusnými kameny z Arkansasu jsou kameny z oxidu hlinitého hrubší. Tyto kameny jsou používány ve spojení s přírodními kameny z Arkansasu pro pokrytí všech úrovní hrubosti.
3/ Karbid křemíku - nejrychlejší brusné kameny jsou vyrobeny z karbidu křemíku. Tyto kameny jsou také označeny jako jemné, střední a hrubé. Obvykle jsou šedé barvy. Brusné kameny z karbidu křemíku nevyleští ostří tak jako kameny z oxidu hlinitého, nebo arkansaského kamene. Jsou určené pro rychlé broušení a počáteční hrubé úpravy ostří. Postup broušení a použití olejových brusných kamenů by měl být následující – 1/ karbid křemíku 2/ oxid hlinitý a skončit na arkansaském kameni.
B/ Vodní brusné kameny
Tyto brusné kameny jsou pro západní svět relativně nové a poskytují mnoho výhod. Stejně jako olejové je možné pořídit vodní brusné kameny přírodní, syntetické s přídavkem přírodních materiálů a syntetické. Vzhledem k dostupnosti a cenám probereme pouze syntetické kameny a syntetické kameny s přídavkem drcených přírodních materiálů.
1/ Syntetické vodní brusné kameny- jsou obecně vyrobeny z oxidu hlinitého. Jedná se o stejný brusný materiál používaný v olejových brusných kamenech. Rozdíl mezi nimi je však pojivo, které drží brusivo ve vodním kameni pohromadě. Vodní brusné kameny jsou měkčí než olejové brusné kameny, což umožňuje rychlejší broušení. Starý abrazivní materiál se odlomí a je nahrazen čerstvým ostrým materiálem. Rychlejší broušení je jednoznačně výhodou vodního brusného kamene. Další zjevnou výhodou je použití vody spíše než oleje k odstranění kovových třísek z kamene. Vodní kámen však není dokonalý. Měkkost, která podporuje rychlejší broušení má za následek rychlejší opotřebení vodního brusného kamene. Opotřebení je také nerovnoměrné a vyžaduje časté rovnání brusné plochy.
2/ Syntetické vodní brusné kameny s přídavkem přírodních materiálů
Tyto brusné kameny jsou kombinací určitého množství těch nejlepších syntetických a přírodních materiálů. Díky usilovné několikaleté práci a zkoumání japonského řemeslníka jménem MORIHEI vznikly tyto přírodně-syntetické kameny s těmi nejlepšími brusnými vlastnostmi. Přírodně-syntetické vodní brusné kameny jsou dodávány o hrubostech 1000, 4000, 6000 a 12000 – každý z nich je zapečen při jiné a podstatně nižší teplotě než klasické syntetické brusné kameny. Jako pojivo se používá pryskyřice oproti syntetickým brusným kamenům, kde se používá většinou magnesium.
C/ Diamantové kamený
Diamantové brusné kameny obsahují malé diamanty připojené k povrchu kovové desky. Tyto malé průmyslové diamanty jsou mnohem tvrdší než kterýkoliv z ostatních brusných kamenů. Nicméně, ne všechny diamantové kameny mají stejnou funkci a ne vždy jsou si rovny.
Jsou dva hlavní typy diamantových brusných kamenů.
1/ Diamantový brusný kámen s dírkami na povrchu pro zachycení kovových třísek.
2/ Diamantový brusný kámen se souvislým povrchem. Tyto kameny jsou upřednostňovány pro nástroje s ostrými hroty, které by se mohly zachytit v prohlubních povrchu nesouvislého brusného diamantového kamene. Oba typy diamantových kamenů jsou k dispozici v monokrystalických a polykrystalických variantách. Monokrystalické diamanty jsou více žádané, protože vydrží déle. Dvě největší výhody diamantového kamene jsou velmi rychlé ostření a rovinnost, která je soustavná. Nevýhodou pak je vysoká pořizovací cena.
Existuje mnoho důvodů, proč je k dispozici široká škála různých typů brusných kamenů. Neexistuje žádný universální typ kamene, který je nejlepší pro každý broušený nůž. Výběr správného brusného kamene začíná zkoušením a hledáním nejlepších kombinací pro dokonalé výsledky broušení.